Запален објектот „Ранка Милановиќ”: Спасен човек, повреден пожарникар

Од:

Запален објектот на поранешниот дом за деца без родители и родителска грижа „Ранка Милановиќ“. Таму сега престојуваат бездомници. Градоначалникот на Гази Баба, Бобан Стефковски посочи дека пожарот е изгаснат, а последиците од него не се познати. Тој додаде дека спасен е човечки живот, а повреден е и пожарникар.

„Пожарот кај поранешниот дом „Ранка Милановиќ“ е целосно изгаснат. Пожарникарот Иво Цветковски кој утрово го прогласивме за пожарникар на годината, вечерва спаси човечки живот и самиот заврши со полесна повреда. Благодарам на командантот и целата единица на противпожарната бригада на Град Скопје која вечерва е на смена за брзата и енергична реакција!“, посочи градоначалникот.

Објектот каде престојуваат бездомици, а вечева не се знае како е заплен, веќе подолго време е причина за поплаки од граѓаните.

Би можело да ве интересира

Опожарени куќа, плевна и гаража со земјоделска механизација во радовишко Злеово

Левичари запалиja салон за автомобили во Германија

Горан Наумовски

Пожар пламна во куќа во Скопје, во болница заврши 73-годишен маж

Осум лица се примени во болница по пожар во трговски центар во Пеќ

Горан Наумовски

Голем пожар во трговскиот центар „Елкос“ во Пеќ

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Пожарникарите во Шпанија гаснат огромен пожар, илјадници луѓе се евакуирани