Заев за две недели ќе ги смени министрите што биле арогантни и неисполнителни

Од:

Во наредните две недели ќе се знае кои министри и директори треба да си заминат од функциите и да бидат заменети со други, најави премиерот Зоран Заев. Тој денес се врати од неколкудневниот одмор за кој вели дека му бил неопходен и за да изгради став за менувањата.

„Аргументите за смена ќе бидат ароганција, неисполнување на поставените задачи, неагилност, се она од што не се задоволни граѓаните“, рече премиерот Заев одговарајќи на новинарско прашање денес на презентација на истражувањето на ОБСЕ за благосостојба и безбедност на жените.

При одлучувањето премиерот рече дека ќе ги земе во предвид и решенијата на Државната комисија за спречување на корупцијата, посебно оние за влијанија при вработувањата. Освен смени на министри и директори односно на централно ниво, премиерот нагласи дека ќе има смени и на локално ниво во текот на летото, а смени ќе има и во СДСМ.

Во однос на ставот на функционерите од ДУИ дека одговараат само пред нивниот лидер, премиерот Заев рече дека сите доаѓаат од некоја партија и дека за неговите предлози како мандатар одлучува Владата како колективен орган.

Би можело да ве интересира

Селекцијата за Спортската академија ќе се врши на отворени терени, дезинфекција на реквизитите по секоја употреба

Ана Ололовска

Протокол за работни места: Редовно миење и дезинфицирање и физичко растојание меѓу вработените

Ана Ололовска

Граѓаните не треба да аплицираат за домашната платежна картичка, проверка ќе прават на веб-страницата kupuvamdomasno.gov.mk

Ана Ололовска

Царовска: Инспекторите во зајакнати контроли, работниците и компаниите да ги почитуваат протоколите

Ана Ололовска

Османи: Преговарачката рамка на ЕУ ќе биде објавена на 9 или 10 јуни

Ана Ололовска

Османи бара вработување на „ковид координатор“ во приватните компании и државните институции

Кристијан Ландов