Заев во Битола: Прочистување во судството мора да има, да се одвојат чесните од нечесните судии и обвинители

Од:

Мора да направиме прочистување во судството, затоа што тоа негативно влијае врз одредени појави во нашето општество, и да ја обезбедиме правдата, порача претседателот Зоран Заев на граѓанската трибина „На прав пат“ во Битола.

-Уште веднаш пристапуваме кон целосно прочистување на судството. Да се започне и детална проверка на нивните имоти и имотите на нивните семејства. Ги повикав и ЕУ преку нивни механизми да се вклучат во процесот. Мора да се одвојат оние кои ја злоупотребиле функцијата и оние чесни судии и јавни обвинители кои чесно ја работат својата работа.

Мора да ја зајакнеме правната држава, затоа што без владеење на правото, нема целосен напредок за државата, порача претседателот Заев во Битола.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Локвенец: Со блокирањето на законот за одбрана, ВМРО ДПМНЕ го кочи членството во НАТО

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Петров: Креираме политики за младите да успеат во татковината

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев во Чегране: Правиот пат ќе не однесе во Европа, а Европа ќе ни ја донесе дома

Ана Ололовска

СДСМ: Опозицијата ги блокира предлог законските решенија за отпис на камати и репрограмирање на долгови

Ана Ололовска

СДСМ: По 3.000 денари месечно за младите работници вработени во производството и земјоделството

Ана Ололовска

Заев повика работните групи денеска да почнат преговори за законот за ЈО, Мицкоски бара прво да се прифатат нивните забелешки

Ана Ололовска