(ВИДЕО) Заев: Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи

Од:

Премиерот Заев на првата од петте јавни расправи кои ги органзира Владата за уставните амандмани порача дека за уставните измени се консулитраат и со Грција, а некои од предлозите на опозицијата биле прифатлвии.

Тој ги потенцира предлозите на Панчо Минов за постепена примена, како и дел од предлозите на Илија Димовски за вметнување на Уставот од 1991, но и предлози на албанската опозиција од Алијансата за Албанците и Беса на Касами, изнесени на собраниските дискусии. Заев потсети дека се веќе вградени во нацрт амандманите предлозите на осумтемина пратеници од независната пратеничка група и посочи на одлуката уставните измени да стапат на сила само доколку Грција ги ратификува Договорот од Преспа и Протоколот за наше членство во НАТО.

Заев рече дека дискусиите ќе траат пет работни дена, до следниот вторник и уште два дена да ги сублимираат предлозите за потоа да се достават до Собранието.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Заев: Следува инвестициски циклус од околу пет милијарди евра

А1он

27 организации со осуда за изјавата на Заев

Татјана Ташкова

Национална мрежа за борба против хомофобијата до Зaeв: Педер не е ничија карактерна особина

А1он

Совет за етика: Изјавата на Заев е недолична и несоодветна за носител на јавна функција

А1он

ССНМ: Заев да внимава што зборува за новинарите

ЗНМ ја осудува изјавата на Заев и бара јавно извинување