(ВИДЕО) Заев: Размислував за оставка, но не се откажувам од борбата

Од:

Премиерот Зоран Заев кажа дека по неуспехот во Брисел сакал и да поднесе оставка, но сепак одлучил да продолжи да се бори.

– Јас сум Зоран Заев, човек кој комуницира со сите и сите опции без во игра. Го почувствува гневот и разочарувањето кај народот. Како и секој човек ова ме води и мене во секакви размислувања, но немам права да се откажам да се борам. Народот ќе одлучи за тоа, дали продолжуваме по овој пат, не сме сјајни, имаме грешки, но дефинитивно се друго е крив пат, се друго е грешка. Затоа дефинитивно какви и мисли да поминале кај мене, консултирав другари, пријатели, коалициони партнери и ја донесов одлуката, рече Заев кој потенцираше дека нема датум за предвремени избори, и тоа треба да се договори на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Ана Ололовска

Протокол за градинките: По две постелнини за секое дете, сите вработени да носат маски и да се мери температура на секој кој влегува

А1он

МВР да ги стопира тековните постапки за распоредувања и унапредувања, одлучи Владата

Ана Ололовска

Владата донесе уредба за ваучери во вонредна состојба за поддршка на домашниот туризам

Ана Ололовска

Управен суд: Владата погрешно ги поништила решенијата на Чулев во МВР

Ана Ололовска

Влада: Нема да има присилна наплата за даночни долгови доспеани во мај и јуни

Ана Ололовска