(ВИДЕО) Заев: Размислував за оставка, но не се откажувам од борбата

Од:

Премиерот Зоран Заев кажа дека по неуспехот во Брисел сакал и да поднесе оставка, но сепак одлучил да продолжи да се бори.

– Јас сум Зоран Заев, човек кој комуницира со сите и сите опции без во игра. Го почувствува гневот и разочарувањето кај народот. Како и секој човек ова ме води и мене во секакви размислувања, но немам права да се откажам да се борам. Народот ќе одлучи за тоа, дали продолжуваме по овој пат, не сме сјајни, имаме грешки, но дефинитивно се друго е крив пат, се друго е грешка. Затоа дефинитивно какви и мисли да поминале кај мене, консултирав другари, пријатели, коалициони партнери и ја донесов одлуката, рече Заев кој потенцираше дека нема датум за предвремени избори, и тоа треба да се договори на лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Ана Ололовска

Заев ќе разговара со Мицотакис за Преспанскиот договор, НАТО и ЕУ

Ана Ололовска

Влада: Најостро го осудуваме нападот врз новинарите, да се откријат и казнат сторителите

Ана Ололовска

Заев во Солун на средби со Мицотакис и со грчки бизнисмени

Ана Ололовска

Заев се сретна со шефицата на мисијата на ММФ: Силен економски контекст за развој

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев-Мас: Позитивна одлука во скорешна временска рамка за да се овозможи европскиот пат на Северна Македонија

Ана Ололовска