Заев: Рано е уште да се разговара за технички премиер, Владата е насочена на економските реформи

Од:

Рано е уште да се разговара за технички премиер и министри, во овој период Владата е насочена да го одржи темпото на економските реформи, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање пред почетокот на Конференција на Светската царинска организација – ПИКАРД што се одржува денеска во Скопје.

– Рано е уште. Владата е насочена и во овој период да го одржи темпото на економските реформи што се случуваат во државата. Знаете дека имаме таргет од четири отсто, иако е проектиран во Буџетот на 3,5 отсто. Имаме цел да ги оствариме ваквите таргети со остварување на 4,1 отсто раст, а тоа значи многу нови работни места, многу нови инвестиции во државата, зголемен извоз и зголемен економски стандард на граѓаните, рече Заев.

Прашан дали ако победат на изборите повторно ќе биде премиер, Заев рече дека побарал нов чист мандат за да може да ги продолжат реформите.

Рече дека нема информации за тврдењата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски оти некоја од партиите од владејачката коалиција разговараат за преоѓање во опозицискиот блок. Посочи дека секоја партија е независна во својата определба, но очекува валдејачката коалиција дополнително да се зголемува.

Би можело да ве интересира

Заев: Чулев дозволи непочитување на мерките и го загрози здравјето на граѓаните

Кристијан Ландов

Помош од Владата за радиодифузерите за справување со последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Ана Ололовска

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Ана Ололовска

Протокол за градинките: По две постелнини за секое дете, сите вработени да носат маски и да се мери температура на секој кој влегува

А1он

МВР да ги стопира тековните постапки за распоредувања и унапредувања, одлучи Владата

Ана Ололовска

Владата донесе уредба за ваучери во вонредна состојба за поддршка на домашниот туризам

Ана Ололовска