Заев од Виена ги најави за јуни кадровските промени во Владата и институциите

Од:

Премиерот Зоран Заев по завршување на Виенскиот економски форум, денеска од Австрија, најави дека во првата половина на јуни има намера да излезе со конкретните решенија за кадровски промени во Владата и институциите.

– Во јуни месец и тоа првата половина на јуни имам намера да излезам со конкретните решенија за промени и тоа во Владата, во владините институции, значи директорски места, Управни одбори, надзорни одбори, во локалната средина, значи едно трето ниво подоле, а секако ќе се случат и персонални промени во Социјалдемократскиот сојуз, што ќе значат и подобрување на перформансите на најголемата владејачка партија, којшто има директен импакт квалитативен и врз владеењето во државата, изјави Заев.

Посочи дека тоа што се случува во нашата земја е нешто коешто е логичен пресек на двегодишното владеење на Владата предводена од Социјалдемократскиот сојуз, кадешто ги видовме слабостите и фала богу имавме избори кадешто граѓаните буквално испратија порака дека некои работи треба да се менуваат, а тоа се слабите карики на извршната власт.

– Веројатно и во локалните самоуправи има одредени слабости кадешто се под ингеренции на СДСМ и владејачката коалиција. Секако промените ќе се случат. Јас реков тоа ќе се случи на почетокот на јуни, затоашто извештајот го затвора Европската Унија и го објавува на 29 мај, изјави Заев.

Би можело да ве интересира

Олимпискиот бегалец обвинет за сексуално злоставување конечно уапсен

Муратовска: Транспортерите чекаат до четири часа на границата од српска страна

Рон Џонсон: Србија и Косово треба да земат пример од Северна Македонија и Грција како се постигнува договор

Македонските и бугарските експерти со разлики за средновековната историја, за Делчев ќе се разговара утре

Договорот од Преспа на агендата на Комисијата за надворешна политика во грчкиот Парламент

Хакирана австриската Народна партија на Себастијан Курц

Ана Ололовска