Заев очекува со новата влада на Бугарија да се изнајде решение прифатливо за двете страни

Од:

Премиерот Зоран Заев очекува во април да биде формирана новата влада на Бугарија и со тоа да продолжат разговорите и да се изнајде решение кое ќе биде прифатливо за двете страни, бидејќи, како што рече, тоа е интерес за целиот Западен Балкан, на ЕУ, а дефинитивно и интерес на бугарскиот народ.

Одговарајќи на новинарско прашање денеска на прес-конференција за тоа какви се очекувањата по формирањето на новата влада во Бугарија и дали ќе се укине нивното вето за нашето членство во ЕУ, тој потенцира дека е убеден дека ќе се изнајде решение, но повтори дека македонскиот идентитет и македонскиот јазик, не биле и не може да бидат тема на разговор и преговори.

Заев наведе дека Бугарија во континуитет ги поддржува евроинтеграциите и на Северна Македонија и на целиот Западен Балкан.

-Важно е каква историја денеска пишуваме, важно е што ќе им оставиме на младите, на идните генерации, рече Заев на прес-конференција со министерот за финансии Фатмир Бесими на која говореа за збирниот ефект од четирите пакети економски мерки.

Би можело да ве интересира

Ќучук: Враќање на довербата и зајакнување на соработката меѓу Софија и Скопје

Ана Ололовска

Заев: Европскиот пат итно мора да се откочи, ама за идентитетот нема да преговараме

Жарко Настоски

Скопје се надева на решение со Софија и со привремената влада, но очекува и ЕУ да покаже сериозност за проширувањето

Ана Ололовска

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

Жарко Настоски

Комитет на Европарламентот прифати петиција за поддршка на С. Македонија и македонското малцинство во Бугарија

Ана Ололовска

Вархеји по средбата со Пендаровски повика на решение меѓу С. Македонија и Бугарија

Ана Ололовска