Заев очекува до крајот на годината да отпочнат преговорите со ЕУ

Од:

Премиерот Зоран Заев очекува на претстојниот Совет на Европската унија да биде потврдено она што ЕУ го верификуваше преку извештајот на Европската комисија за напредокот на државата.

– Нашиот народ и нашата земја го заслужија тоа, изјави Заев, додавајќи дека очекува во септември или октомври земјата да добие датум за преговори, а кон крајот на годината да отпочнат преговорите.

Додаде дека ќе се причека германскиот Бундестаг да донесе одлука за старт на преговорите на Европската Унија со Северна Македонија по што конечно земјата ќе добие датум за преговори.

– Драго ми е што имаме шанси до крајот на годината да бидеме полноправна членка на НАТО. Тогаш ќе почнат и преговорите со ЕУ така што можеме успешно да ја завршиме оваа година во поглед на интеграциските процеси, изјави Заев, одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Преспа.

Би можело да ве интересира

Собир пред Француската амбасада во Софија за поддршка на Северна Македонија

Татјана Ташкова

Европскиот парламент сака последен да се произнесе за договорот за Брегзит

Варвициотис: Исходот од Самитот на ЕУ не е пријатна разврска за Грција

Вајгл: ЕУ ја измами Северна Македонија

Татјана Ташкова

Конте: Прашањето за проширување на ЕУ треба повторно да се отвори во ноември

Албански медиуми: Макрон наскоро во Тирана и во Скопје

Татјана Ташкова