Заев и Мицковски вечерва на прв ТВ дуел на МТВ

Од:

Македонската телевизија вечер, во 20 часот, ќе го организира првиот ТВ дуел меѓу претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

dobivaj vesti na viber

ТВ дуелот минатата недела го побара лидерот на опозициската партија, а фрлената ракавица веднаш беше прифатена од премиерот. За организатори на овој прв ТВ дуел меѓу првите луѓе од власта и опозицијата по повеќе години, првично се пријавија три телевизии.

Стојан Трпчевски, уредникот на Информативната редакција на МТВ, ќе биде домаќин и водител на ТВ дуелот, а според него, соговорниците ќе ги спротивстават своите погледи и ставови за повеќе актуелни теми – од преговорите за името, надворешната и внатрешната политика, економијата, реформите, долговите…..

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска на прес конференција изјави дека ТВ дуелот ќе трае 90 минути.

Би можело да ве интересира

Илхан Ќучук: Ако Мицкоски води кампања со став против Бугарија, тоа ќе го блокира патот на земјата кон ЕУ

Орце Костов

Мицкоски со обвинувања кон опозициските албанските партии: Имам дилема дали воопшто се во опозиција или пак се резервна варијанта

Горан Наумовски

Маричиќ контра барањето на Мицкоски: Нема потреба од референдум

Кристијан Ландов

Каевски: Мицкоски не беше мета, туку режисер на крваво сценарио кое не успеа

Орце Костов

СДСМ: Јазикот е чист македонски јазик, вчера тоа и Мицкоски го повтори

Катерина Павлова-Николовска

Мицкоски повика на протест: Прифаќањето на предлогот значи бугаризирани да влеземе во ЕУ

Кристијан Ландов