Заев: Југохром нема да биде ставен во употреба без доизградба на филтрите

Од:

Како држава правиме се што е во наша моќ за да го рестартираме Југохром. Го стимулиравме сопственикот, кој е во преговори за продажба на комбинатот со турски потенцијален купувач кој работи во истата дејност, да го доизгради филтерот. Се недеваме дека ќе се договорат и оти новиот сопственик ќе биде поажурен, порача денеска премиерот Зоран Заев.

-Југохром го затворивме и го условивме се додека не ги постави филтрите нема да биде отворен заради здавјето на луѓето од Полог. Обезбедивме повеќе од 1,1 милиони евра за изградба на фитрите, а газдата досега има вложено сопствени 500.000 евра. Преговараме за да го мотивираме да продолжи со постапката за поставување на филтрите за која обезбедивме дополнителни 1,1 милиони евра, иако станува збор за приватна сопственост, рече Заев во одговор на пратеничко прашање на собраниска седница.

Во моментов, посочи, течат преговори помеѓу швајцарскиот сопственик со потенцијален купувач од Турција кој работи во таа дејност и е подготвен да го заврши целиот процес и се надева дека ќе се договорат.

-Доколку се договорат ќе се забрза процесот на поставување на филтрите, а со тоа и стартувањето на Југохром. Како држава сме направиле се иако станува бор за приватна сопственост. Веројатно ќе изгубиме одредени гласови заради тоа што луѓето не работат, но сепак здравјето е пред се и над се, и стоиме зад него. Правиме се што можеме Југохром час поскоро да биде ставен во употреба, потенцира Заев.

Би можело да ве интересира

Пратениците ќе им поставуваат прашања на премиерот и на министрите

Ана Ололовска

Мизрахи праша дали Заев мисли дека Бугарија била администратор, тој возврати дека никој не ги прашал Бугарите дали сакаат да бидат фашисти

Габриела Димковиќ-Мишевска

Николоски до Заев: Каде потрошивте една милијарда и 600 милиони евра кога здравството е на колена, а граѓаните земаат кредити за лекување?

Габриела Димковиќ-Мишевска

Отров од Југохром истекува во Вардар, се чека тендер за поправка на пречистителната станица

Жарко Настоски

Милошоски до Заев: Уште седум дена ви остануваат да лажете

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Прифаќам и шпицен и лево и десно крило, но Мицкоски да прифати една изборна единица

Габриела Димковиќ-Мишевска