Заев изрази сочувство до Бакингемската палата за смртта на принцот Филип

Од:

Премиерот Зоран Заев на Фејсбук изрази сочувство по повод смртта на принцот Филип, војводата од Единбург, кој почина денеска.

– Во име на сите граѓани и во име на Владата на Република Северна Македонија, изразувам длабоко сочувство до Нејзиното Височество Кралицата Елизабета II, нејзиното семејство и граѓаните на Обединетото Кралство за смртта на Неговото Височество, Принцот Филип, Војвода од Единбург, напиша Заев на својот фејсбук-профил.

Сопругот на британската кралица Елизабета Втора почина денеска на 99-годишна возраст и тоа го објави кралското семејство на нивниот официјален профил на Твитер.

Војводата од Единбург минатиот месец беше подложен на операција на срцето. Тој требаше да наполни 100 години во јуни.

Би можело да ве интересира

Радован Караџиќ до крајот на животот ќе лежи во британски затвор

Жарко Настоски

Владата демантира дека премиерот Заев имал контакти или соработка со Пекер

Арсовски: СДСМ сака да украде 600 илјади евра преку маркетинг кампања

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е без почеток на преговори, политиката на Заев доживеа дебакл

Британците од овој месец ќе можат без ПЦР-тест да влезат во Шпанија

Жарко Настоски

Заев по средбата со Борел: Има поддршка за отворање на преговорите, нема да нѐ двојат со Албанија

Жарко Настоски