Заев-Хан: Неколкупати досега Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Од:

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан.

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште еден доказ дека земјата е стабилна и сигурна и оти со право заслужува да добие датум за преговори со ЕУ ова лето.

Премиерот Заев, како што се наведува, истакна дека нема друга алтернатива за Република Северна Македонија, освен полноправно членство во ЕУ и во НАТО.

– Отпочнувањето на преговорите за влез во ЕУ е единствената гаранција дека земајата и натаму ќе биде стабилна, дека ќе води инклузивна политика и дека ќе продолжат реформските процеси во Северна Македонија, нагласил Заев на состанокот со Хан.

Еврокомесарот Хан, пак, средбата со премиерот Заев ја искористи уште еднаш да ја потврди неговата и поддршката на Европската Комисија за Република Северна Македонија на патот кој веќе го оди со големи чекори, патот кон НАТО и ЕУ.

Би можело да ве интересира

Осум мигранти од Пакистан откриени во возило кај Демир Капија

Татјана Ташкова

Бундестагот на 26 септември ќе даде зелено светло за преговори

Татјана Ташкова

Најмногу фалсификувани алкохолни пијалаци на ЕУ пазарот се од Северна Македонија

Татјана Ташкова

Македонец шверцувал антички артефакти во Србија стари 2500 години

А1он

Основан Македонско – Швајцарски бизнис клуб

А1он

„Вашингтон пост“: Фејсбук страница на американски ветерани хакирана од македонски бизнисмен

Татјана Ташкова