Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Премиерот Зоран Заев од утринава одржува средби со пратениците кои условуваат да гласаат за уставните измени ако се исполнат дел од нивните барања. Последните информации се дека Заев веќе се сретнал со пратеничката осумка независна од ВМРО-ДПМНЕ, како и со претставници на Беса на Биљаљ Касами кои не сакаат да отстапат од барањето за прецизна формулација на државјанството каде наместо „македонско“ во документите на албански да стои „државјанин на Република Северна Македонија“. Неофицијално Теута Биљали од Беса прифатила да даде поддршка додека пратеникот Фадил Зендели не сакал да отстапи.

Според неофицијални информации Заев разговарал и со дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, но оттаму не потврдуваат со образложение дека Христијан Мицкоски има состанок со пратеничката група. Сепак не ја исклучуваат можноста да има нови исклучувања ако некој не ја послуша партиската директива и гласа за уставни промени.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Заев: Немам добиено писмо од Мерко

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев до Ел Чека: Објави разговори и за мене, ќе одговараш кога-тогаш

Галена Николовска-Ризвановиќ

ВИДЕО: Лидерска ќе има в петок , Заев го чека и Мицкоски

Галена Николовска-Ризвановиќ

(ВИДЕО) Заев до Усеини: Апелирам сам да си ја урнеш дивоградбата

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Заев: Чекам да се докаже дали Јанева е инволвирана или злоупотребена

Галена Николовска-Ризвановиќ

(ВИДЕО) Заев: Ако избрзаме со ветингот ќе останеме без судии и обвинители

Галена Николовска-Ризвановиќ