Заев-Чакај: Новата Влада е потврда за евроатлантските определби и охрабрување за напредокот на регионот

Од:

Премиерот, Зоран Заев, се сретна со Гент Чакај, министер за Европа и надворешни работи на Република Албанија, придружуван од албанскиот амбасадор во земјава, Фатос Река.

„На средбата заеднички е констатирано дека двете држави немаат отворени прашања и дека тоа отвора пат да се употреби целиот потенцијал од областите значајни за граѓаните, како што се инфраструктурата, енергетиката, економијата со цел подобрување на квалитетот на живот во двете држави. Во таа насока е разговарано и за можноста за одржување меѓувладина седница“, соопштија од Владата.

„Наша цел е европеизација на државата и економски развој. Формиравме стабилна Влада и сме насочени кон зајакнување на капацитетите на системот, посебно низ образованието и владеењето на правото. Имаме големи успеси зад нас, тоа се договорите со Бугарија и со Грција, градиме во државата „Едно општество за сите“, еднакво за сите граѓани и сето ова овозможи во овој мандат да се посветиме на напредок дома, во сите области од полза на секојдневниот живот на граѓаните“, рекол Заев.

На состанокот било констатирано дека на регионот му се потребни стабилност и засилен економски развој и дека е во заеднички интерес решавање на сите билатерални прашања низ дијалог.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Заев: Не е прифатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Искра Манојлоска

Владата го одобри Општиот протокол за спортски натпревари во услови на пандемија

Жарко Настоски

Премиерот Заев негативен на Ковид-19

А1он

Неколку разрешувања и именувања на денешната владина седница

А1он

Владата ја одобри набавката на лекот Ремдесивир

А1он

Владата преку видео-конференциска комуникација ќе ја одржи 16-тата редовна седница

Ана Ололовска