Забрана за капење на една од плажите во Охрид

Од:

На една од охридските плажи се поставени знаци „забрането капење“. Станува збор за плажата кај Хотелот „Мизо“ на потегот од Самоиловата тврдина кон Партизан, Младост, место каде летуваат неколку стотини странски туристи. Неофицијално сомневањата се дека колекторот не функционира и фекалиите се слеваат директно во езерото.

„После 21 година во Охрид, прв пат на потегот од Самоилова тврдина на плажите кон Партизан, Младост се поставени знаци забрането пливање!Колекторот после толку години не е во функција! Ало фотелјаши, вие што се грижевте, што кажувате дека ќе не биде дали сте нормални? До кога ќе го уништувате и она малку убаво што остана во Република Македонија? Криминалци едни неспособни! Се работи за здравјето на луѓето, за уништување на природа, за уништување на туризмот!“, пишува на својот „Фејсбук“ профил, професорот Самоил Малчески.

Официјални информации засега нема од локалната ниту од здравствените власти, кои се причините и до кога ќе трае забраната за капење.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Сугарески: Реконструкција на многу патишта немаше од времето на Тито, ВМРО-ДПМНЕ остави пустош

Предраг Петровиќ

Антикорупциска влезе во Охрид и Струга – проверува кои плажи немаат концесионери и работат на диво

Кристијан Ландов

На 8 септември ќе се одржи традиционалниот „Охридски атлетски маратон“

ВИДЕО: Сериозна ситуацијата со пожарот во Охрид, заседава кризниот штаб

Татјана Ташкова

Пожар во селото Опеница, чадот се шири кон Охрид

Татјана Ташкова

Во водите на Охридското Езеро ќе се плива десеткилометарска трка во рамки на Европскиот ЛЕН куп