За убиство со умисла ќе одговара момчето кое ја задави медицинската сестра на Детска клиника

Од:

Основното јавно обвинителство поднесе обвинение за кривично дело-убиство против 22-годишното момче од село Петровец кое на 9-ти јануари ја задави медицинската сестра на поткровјето од Детска клиника. Од ОЈО велат дека лицето е обвинето затоа што со умисла ја лишил од живот покојната.

„Обвинетиот знаел дека жртвата е бремена. Тој делото го извршил по претходна вербална расправија, по што со употреба на сила ја турнал сега починатата на подот. Жртвата при падот удирајќи со главата на подот, се здобила со повреда која не била животно загрозувачка. Користејќи ја состојбата во која оштетената, поради повредата, не можела да дава отпор, обвинетиот со едната рака ја фатил за вратот и почнал да ја стега, а со другата рака во исто време и ги затнал носот и устата, давејќи ја се додека не престанала да покажува знаци на живот. Како резултат на насилното задушување кај оштетената настапила смрт“, посочуваат од јавното обвинителство.

Медиумите дента по убиството известуваа дека на чинот му претходела вербална расправија. Медицинската сестра била убиена во затворениот дел, по што момчето го изнело телото на отворено и застанал на самиот раб на покривот каде бил забележан од случаен минувач. Жртвата и обвинетиот биле блиски познаници и живееле на иста адреса. По убиството 22-годишникот го призна делото во полиција, по што му беше одредена мерка притвор од 30 дена.

Би можело да ве интересира

Сопругата на Булент Ибрахим, починат од сепса по операција на хемороидите: Обвинителката ми се извини што осум месеци во фиока го чувале предметот

Маја Илиевска-Пачемска

ОЈО Кавадарци: Поради продажба на алкохол на малолетник, обвинение против едно физичко и правно лице

А1он

Обвинителството бара притвор за сопственикот на фирмата каде беше најден кокаинот

Обвинителството ќе ги провери наводите на министерот Чулев

Ана Ололовска

Спасовски набавил 3000 пара неквалитетни чизми за полицајците, Чулев со нов поднесок до Обвинителството

Маја Илиевска-Пачемска

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Leave a Comment

17 + fifteen =