За Талат Џафери изјавата на Вучиќ дека Курти ќе ја победи ДУИ е во насока на постојаната пропаганда

Од:

Техничкиот премиер Талат Џафери на настанот во тетовско Селце на новинарско барање ја коментираше изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека намерата на косовскиот премиер Албин Курти е да го победи Али Ахмети и ДУИ и по парламентарните избори во мај да биде дел од власта во земјава.

Според Џафери, изјавите на Вучиќ и другите се во рамки на општа пропагандистичка кампања која се први од многустрани.

– Божем многу се загрижени за судбината на Али Ахмети и ДУИ, а во суштина се против колективните интереси на Албанците овде. Но граѓаните тоа го разбираат соодветно на што се однесуваа „душегрижност“ на изјавителите на тие изјави, а во суштина и децата во колевка си знаат дека тоа се работи индиректно фактички се иницира, незадоволство кон божем ДУИ, а во суштина е попречување на она што се проекции за достигнување на оние цели за коишто програмски е определено присуството, работата и живеењето на Албанците како колективен народ овде во Северна Македонија и во тој контекст дека е дел од интензивната пропагандата којашто се прави и од надвор и од внатре, изјави Талат Џафери.

Дел од владините министри од редовите на ДУИ, заедно со техничкиот премиер денеска во тетовско Селце присуствуваа на поставување на камен – темелник за нов објект за ООУ „Рилиндја“.

Би можело да ве интересира

Законите не се засноваат на поединечни случаи, вели Џафери во врска со случајот на Леонид Индов

Џафери: Должни сме да сме со граѓаните, а не затворени во канцеларија

Џафери: Студентскиот дом за Универзитетот во Тетово немаше да биде комплетен без заложбите на Владата

Џафери за препораката во врска со Хашките случаи: Тоа е завршена работа, законите се донесени

Џафери – Лосон: Обединетото Кралство има клучна улога во градењето европска демократија во Македонија

Џафери-Гир: Македонија останува посветена на европскиот пат