За СДСМ Талат Џафери е добро решение за премиер, утре ќе го потврдат Митрески за кандидат за претседател на Собранието

Од:

За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер рече на прес конференција пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека координаторот на пратеничката група Јован Митрески да биде потврдена за кандидат за претседател на Собранието.

– Сметаме дека Талат е соодветно и добро решение. Претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажа состанок на раководството на СДСМ. На овој состанок од страна на претседателот Димитар Ковачаевски се очекува Јован Митрески да биде предложен за Претседател на Собранието и потврден од страна на раководството и Извршниот одбор на СДСМ, вели Маркоска.

– Ако ДПМНЕ бара алиби за поразот што ги чека на изборите нема да им успее. Деструктивните политики на ДПМНЕ, блокадите, обидите да се закочи земјата, да се блокира Собранието, ги гледаме со години нананзад. ДПМНЕ друго и не знае, бидејќи нема понуда за граѓаните. Не се нешто ново обиди за создавање криза, зборував и во пресот за нив. Како што досега не усепа така нема ниту овој пат. ДПМНЕ има проблем од друга природа. Но се што трврдеа досега излезе обратно, рече Маркоска во одговор на прашањето што ако ВМРО-ДПМНЕ не учествува во техничката влада и не предложи министри и заменици министри.

Би можело да ве интересира

Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари, Мицковски до СДСМ за просечната плата

(ВИДЕО) Интервју со Ванковска: Да излеземе од НАТО, а договорите со Грција и Бугарија да се поништат, ако мислиме дека не може, тогаш сите во Вардар

Александар Тодески

Тасевска: ДПМНЕ блокира грант од 14 милиони евра, ја кочи реализацијата на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка

СДСМ: Во времето на ДПМНЕ струјата беше поскапена за 100 отсто, иако немаше глобална енергетска криза

СДСМ оддаде почит на ликот и делото на народниот херој Кузман Јосифовски Питу: Аманетот на НОБ ќе го исполниме

СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

Горан Наумовски