ДСЗИ за смртта на 25-годишното момче: Инициравме министерот Сали да формира комисија која ќе бара лекарска грешка

Од:

Во штипската Болница во тек е вонредниот инспекциски надзор по смртта на 25-годишното момче од Берово кое почина по вадење заб.

dobivaj vesti na viber

Државниот санитарен и здравствен инспекторат извести дека ќе иницира формирање комисија за стручен надзор до министерот за здравство Беким Сали која, исто како и Лекарската комора, може да утврди лекарска грешка.

„На ден 26.08.2022 год од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат извршен е вонреден инспекциски надзор во ЈЗУ КБ Штип по допрен глас за настанат смртен исход кај пациент Ј.Д од Берово по извршена хируршка интервенција на заб. Инспекцискиот надзор во клиничката болница е се уште во тек. Дополнително ќе се извршат и вонредни инспекциски надзори во сите здравствени установи каде пациентот побарал лекарска помош и тоа: матичен лекар, матичен стоматолог, Итна медицинска помош Берово и ЈЗУ ТОАРИЛУЦ-ОЕ за анестезија, реанимација и интензивно лекување – Скопје при што ќе биде обезбедена медицинската документација поврзана со лекувањето на пациентот“, известија од Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

Од таму најавија дека по целосно завршување на надзорот ќе изготват комплетна информација за констатираната фактичка состојба и за тоа дополнително ќе ја извести јавноста.

Врз основа на оваа документација лекарската комора и комисијата за стручен надзор, доколку ја формира министерот Сали, може да утврдат дали имало лекарска грешка во лекувањето на починатото момче.

Блиски на починатото момче преку социјалните мрежи кажаа дека момчето починало по интервенција на заб во штипската Болница, каде што дренот на забот му по поставиле несоодветно и го пуштиле на домашно лекување.

Би можело да ве интересира

Комора на приватно здравство: Висината на капитацискиот бод да се одредува според методологија

КАРИЛ: Пациентите не се препраќани во други болници, во ниту еден случај не е загрозен било чиј живот

Ана Ололовска

Починатото момче од Берово 14 дена шетало по болници поради проблеми со забот, готов извештајот од вонредните надзори

А1он

ВИДЕО: Дувло за стаорци кај службениот влез на инфективното одделение во Велес

Маја Илиевска-Пачемска

Донесена наредба за ексхумација и обдукција за утврдување на причините за смртта на момчето од Берово

Ана Ололовска

Вонредни инспекции во сите институции во кои било третирано 25-годишното момче кое почина по вадење заб

Маја Илиевска-Пачемска