За отворањето на границите нема политика, клучен критериум е епидемиолошката слика

Од:

Прашањето за отворање или затворање на границите нема политика, клучен критериум е епидемиолошката слика. Клучен критериум за ЕУ е блиску до или под 20 нови КОВИД-19 случаи регистрирани во последните 14 дена на 100 илјади жители, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Клучното во ова се, посочи Димитров, е дека колку повеќе се придржуваме до мерките – носење маска и држење дистанца, толку ќе биде подобра епидемиолошката слика и толку побрзо ќе ни бидат отворени сите граници.

Прашан дали ќе преземеме реципроцитетни мерки со отворање или затворање на границите, Димитров, рече дека министерот за здравство Венко Филипче и кризниот штаб на Владата дневно ја следат состојбата во сите земји и врз основа на препораките од епидемиолозите ќе ги носат и одлуките.

– Пред мене е препораката на ЕУ за граници и слобода на патување на државјани на земји не-членки. Клучен критериум за ЕУ е блиску до или под 20 нови КОВИД-19 случаи регистрирани во последните 14 дена на 100 илјади жители. Тоа е клучниот критериум во однос на препораките на ЕУ. Некои земји-членки овие препораки целосно ги применуваат, некои имаат и свои дополнителни услови, изјави Димитров.

Ова се однесува на несуштински патувања, посочи Димитров, додавајќи дека од тоа се исклучени здравствени работници, погранични и сезонски работници, персонал за транспорт, државни делегации, дипломати, воен персонал, патници во транзите и лица кои патуваат поради неодложни фамилијарни причини, како и високо квалификувани работници потребни на односните земји.

– Ќе бидеме во блиски консултации со сите земји од интерес. Пред два дена имав средба со стопанската комора и бев прашан од доста луѓе кои имаат потреба за бизнис состанок во Грција. Ќе го отвориме тој разговор и ќе видиме дали ќе биде возможно, со некои посебни здравствени протоколи, на определени категории луѓе да им е овозможи патување преку границата, изјави Димитров.

Би можело да ве интересира

Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот: „Размислете дали да патувате“

А1он

Нови 155 заболени од Ковид-19, починати се две лица

А1он

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

А1он

Во Геријатриската болница во Ѓорче кластер со 17 заразени со коронавирус

А1он

Починатиот 22-годишен пациент од Ковид-19 имал Даунов синдром

А1он

Седум скопски општини со над 100 заболени од коронавирусот

А1он