За два дена во Чаир нови 40 лица заболени од Ковид-19

Од:

Бројот на заболени во Чаир е зголемен за 40 лица за само два дена, покажува статистиката на Министерството за здравство.

Во Карпош има нови 17 лица позитивни на коронавирусот во последниве два дена, додека во Центар бројката е порасната за нови 14 лица.

Во Кисела Вода за два дена уште 8 лица се позитивни на Ковид-19, исто како во Аеродром. Во Сарај има тројца новозаболени, во Гази Баба има 5 нови, во Шуто Оризари нови 9, а во Арачиново е останата истата бројка на заболени, 23.

За само два дена, во општините во Скопје има 102 нови, активни случаи, позитивни на Ковид-19. Пред два дена бројката беше 658 активни случаи, а денеска е 760. Меѓу позитивните, има и двајца странци.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера изјави дека станува збор за 41 кластер, а најголемиот број заболени се од периодот 23, 24 и 25 мај, на семејни собири.

Најновата дистрибуција според општини во Скопје на позитивни на Ковид-19 е следната:

– Чаир – 192

– Бутел – 68

– Центар – 66

– Гази Баба – 63

– Аеродром – 61

– Карпош – 57

– Сарај – 55

– Кисела Вода – 37

– Ѓорче Петров – 23

– Арачиново – 23

– Шуто Оризари – 21

– Студеничани – 20

– Илинден – 18

– Петровец – 6

– Чучер Сандево – 3

– Сопиште – 2

и двајца странци.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 598 заразени лица, 51 нов случај денеска

А1он

183 нови случаи на Ковид-19, петмина починати

А1он

Извештај на ИЈЗ: Зголемен број тестирања, новозаболени и починати

Ана Ололовска

Пресметајте ја вашата ковид-возраст: Национална методологија за проценка на ризик од коронавирус кај работниците

Ана Ололовска

За неносење маски 746 казни во изминатото деноноќие

Ана Ололовска

Филипче: Да не дозволиме да се преполнат болниците- системот не може без граѓаните, сите сме важни во овој процес

Ана Ололовска