Вработена во МВР се сликала полугола во полициска униформа, внатрешна контрола и отвори дисциплинска

Од:

Вработена во Министерството за внатрешни работи се сликала полугола во полициска униформа и таквата фотографија ја објавила на социјалните мрежи, а Одделот за внатрешна контрола поведе дисциплинска постапка против неа. Иако заматени, на фотографијата се гледаат ознаките на полицијата, откопчана кошула и краватата меѓу градите.

За вакво однесување, во минатото биле казнети повеќе вработени, бидејќи внатрешната контрола посочуваше дека е прекршен етичкиот кодекс на однесување кој мора да го почитуваат сите вработени.

Според извори на „А1он“ станува збор полициската службеничка е Виолета Галева, која е вработена во министерството пред 11 години, односно во јануари 2009 година. Службеничката работи во Одделот за гранични работи и миграции, односно, во сектор за гранична контрола и поддршка, при единицата за странци и реадмисија. Неофицијално, таа на ова работно место е распоредена во 2015 година.

Од МВР велат дека случајот е пријавен, а пак, надлежните служби веќе постапуваат.

„Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР постапува во врска со случајот за кој прашувате“, велат кратко од МВР.

Пред шест месеци, за сличен настан, внатрешната контрола на МВР казни двајца полициски службеници кои фотографирани во полициска униформа, споделија објава со натпис: „Седете дома клошари“. Ваквиот потег, веднаш беше осуден од министерството и оценет како недоличен и недопустлив.

Би можело да ве интересира

Приведен скопјанец баран со потерница за издржување казна затвор

Ана Ололовска

Приведен крадец од скопско, расчистени четири тешки кражби

Ана Ололовска

Приведен струмичанец бегалец од затворот Идризово

Ана Ололовска

Приведени двајца тетовци, еден баран со потерница за издржување затвор, а друг за уцена

Во Центар казнети 68 возачи

Во МВР заразени со коронавирус се 344 вработени, најголем дел се во БЈБ

Кристијан Ландов