Возачот кој ја прегази Верица Белчовска на пешачки премин доби 15 месеци затвор

Од:

Основниот суд во Струмица денеска го осуди 18-годишниот струмичанец И.Ч. на казна затвор во траење од 15 месеци заради прегазувањето на Верица Белчовска од беровско Русиново.

Сообраќајната несреќа се случи на 7 април, годинава на булеварот „Ленинова“ во Струмица во 19:40 часот, кога момчето кое возело автомобил марка „нисан“ удрило во Верица која преминувала на пешачки премин. Возачот избегал од местото на несреќата, а подоцна, истиот ден, сам се пријавил во полициска станица.

Според судијката Цона Каламерникова, обвинетиот пред судот ја признал вината за стореното дело, а казната на момчето му е изречена за сторени кривични тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот и неукажување помош на лице повредено во сообраќајна незгода.

По загинувањето на 20-годишната Верица, семејството ги донираше нејзините органи, кои спасија три животи.

Би можело да ве интересира

Едно лице почина, едно е потешко повредено во сообраќајка кај Куманово

Катерина Павлова-Николовска

Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

А1он

Малолетник од Албанија предизвикал сообраќајка кај Струга и со тешки повреди завршил во болница

Во фирма во Струмица пронајдени 330 килограми режан тутун без бандерола

А1он

Отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

А1он

Земјотрес во Струмичко со интензитет од три степени

А1он