Вонредни инспекции во сите институции во кои било третирано 25-годишното момче кое почина по вадење заб

Од:

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) прави вонреден инспекциски надзор во сите институции во кои било третирано 25-годишното момче од Берово кое почина по вадење заб. Директорката Иринка Сотирова – Бухова за „А1он“ вели дека вонредниот надзор е почнат.

„Надзорот во болницата во Штип ќе биде утре. Инициран е вонреден надзор не само во оваа болница туку и во сите останати здравствени институции во кои било третирано момчето“, рече директорката Сотирова-Бухова.

Момчето починало вчера на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување во Скопје каде што било донесено во многу тешка состојба.

Роднини на момчето на социјалните мрежи споделуваат дека починало оти во штипската болница дренот по интервенцијата на забот му бил ставен наопаку поради што била предизвикана сепса, а било испратено дома.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Ќе се утврдуваат причините за смртта на шестгодишното девојче во битолската болница

Ана Ололовска

Стручниот и обдукцискиот извештај треба да ги покажат причините за смртта на шестгодишното девојче во Битола

Ана Ололовска

Во Битола утре протест за смртта на Јана

Катерина Павлова-Николовска

Самостојниот синдикат на здравство најави протест пред Министерството за здравство

Ана Ололовска

Беќаровски: Дали поверувавте дека две докторки кои се и мајки, ќе се однесуваат несовесно кон беспомошно шестгодишно девојче

Ана Ололовска

Шестгодишната Јана починала од срце – нема недостатоци при лекувањето утврди ДСЗИ

Анита Петровска Рајковиќ