(ВИДЕО) Османи: Или ќе прифатиме влада или ќе поддржиме малцинска влада

Од:

ДУИ во моментов одлучува дали да влезе во новото владино мнозинство или да поддржи малцинска влада, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

Според него малцинска влада не е сценарио за нови брзи избори, туку е пракса со која многу европски земји функционираат без никаков проблем.

Османи не кажа какво е расположението во партијата, туку кажа дека во понеделник ќе се знае конечната одлука на ДУИ.

На прашањето, дали е точно изјавата на Заев, дека веќе ги има потписите, Османи рече дека не може да коментира туѓи изјави.

Би можело да ве интересира

Адеми: Албанската опозиција да биде конструктивна за да се изнајде решение за законот за државјанство

Ана Ололовска

Бектеши: Албанската опозиција не ја прифати средбата, нивната цел е да блокираат

Ана Ололовска

Мицевски: СДСМ и ДУИ го блокираат петтиот сет мерки

Катерина Павлова-Николовска

Ахмети: Во ДУИ нема раздор, Собранието функционира, а мнозинството е стабилно

Жарко Настоски

Арбер Адеми нов координатор на пратеничката група на ДУИ

Ана Ололовска

Јанушев: СДСМ и ДУИ подготвуваат кражба на локалните избори

Катерина Павлова-Николовска