Во водите на Охридското Езеро пронајдени и одземени рибарски мрежи во должина од 1.000 метри

Од:

Во водите на Охридското Езеро пронајдени и одземени рибарски мрежи во должина од 1.000 метри, информираат од Министерството за внатрешни работи.

„Во периодот од 10.02. до 13.02.2022 припадници на Единицата за брзо распоредување од Одделот за специјални полициски операции преземаа мерки на засилено набљудување и оперативен надзор на поширокиот реон на подрачјето на СВР Охрид.

Во рамки на активностите беше извршено патролирање во водите на Охридско Езеро и пребарување на терен со цел заштита на рибниот фонд во езерото, пронаоѓање на лица кои илегално ја минуваат државната граница, како и лица сторители на други кривични дела.

Како резултат на преземените мерки и активности од водите на езерото се пронајдени и извадени 8 рибарски мрежи, со различни димензии, со вкупна должина околу 1000 метри. Пронајдените и одземените мрежи се предадени на Полициската станица за граничен надзор Охридско Езеро“, велат од МВР.

Би можело да ве интересира

Приведен криумчар, пронајдени 10 мигранти

Ана Ололовска

Приведени двајца крадци од липковско

Ана Ололовска

Уапсен насилник, баран со потерница за издржување на затворска казна

Ана Ололовска

Двајца приведени, превезувале огревно дрво без документи

Ана Ололовска

Приведени тројца крадци во Битола, расчистени пет кривични дела

Ана Ололовска

ВИДЕО: Запленета дрога вредна половина милион евра, откриена лабораторија за производство на амфетамин во Скопје

Ана Ололовска