Во велешко Ореше полицијата при претрес приведе лице кое на 3 мај опожари автомобил

Од:

Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за општ и насилен криминал во соработка со СВР Велес по наредба на судија на претходна постапка од Основен суд Велес изврши претрес во домот на Ѓ.П. во велешкото село Ореше заради сомнение за извршени кривични дела недозволено изработување, држење, поседување и тргување со оружје и распрскувачки материјали по член 396 и предизвикување општа опасност по член 288 од Казнетиот Закон.

Како што информира Тони Ангелов портпарол на МВР, при претресот полицијата принашла предмети поврзани со истрагата, а лицето било приведено во Полициска станица Велес.

-Против Ѓ.П. до ОЈО Велес е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело предизвикување општа опасност со опожарување на моторно возило „Опел зафира“ на 3 мај годинава,во село Ореше,информира Ангелов.

Би можело да ве интересира

Деца снимале како тепаат помало дете и објавиле на социјални мрежи, полицијата истражува

Жарко Настоски

Скопјанец измамил кумановка: Му платила 810 евра за наводен паричен надоместок од државата

Катерина Павлова-Николовска

Тетовската полиција истражува физичко насилство над дете снимено и објавено на социјалните мрежи

Скопјанец во полициски час шетал со мачета низ центарот на градот

Катерина Павлова-Николовска

Валандовец на Велигден силувал роднина од градот

Жарко Настоски

Камион удрил во полициска „Шкода“ во Скопје, повреден возачот-полицаец

Жарко Настоски