Во Тетово уапсен скопјанец баран за затворска казна и за изнуда

Од:

Полициски службеници од Тетово во соработка со служби од Министерството за внатрешни работи привеле скопјанец по кого имало потерница за издржување затворска казна за дело од 2011 година, а во меѓувреме за него имало уште една пријава. Тој од жена од Селце се обидел да изнуди 10 илјади евра.

– Вчера околу 19:20 часот, во угостителски објект на влезот во Тетово, лишен е од слобода И.Р.(34) од Скопје, по кого била распишана потерница за доиздржување на затворска казна. И.Р. со група од неколку лица во 2011 година извршил разбојничка кражба во позната тетовска златарница во центарот на градот. Инаку, вчера во 14 часот А.К.(34) од тетовско Селце, која со И.Р. се запознала преку социјални мрежи, го пријавила за изнуда, зашто и се заканувал по нејзиниот живот и и барал 10 илјади евра, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски.

По приведувањето во СВР – Тетово, 34-годишниот скопјанец е предаден во Кaзнено-поправната установа „Идризово“ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Утре ден на жалост во Куманово

Ана Ололовска

Д-р Арсенков: Двајца од повредените во Романовце во тешка здравствена состојба, бремена жена со втор степен изгореници на Клиниката „Св.Наум Охридски“

Ана Ололовска

Дебранец се обидел да силува сограѓанка

Ана Ололовска

Д-р Хасани: Повредените во вчерашната експлозијата се во многу тешка здравствена состојба

Ана Ололовска

Кај лице од село Лојане пронајден пиштол „Десерт Игл“ и рамка со куршуми

Ана Ололовска

Двајца скопјани повредени од огнено оружје во Бутел

Ана Ололовска