Во Скопје вчера девет сообраќајки, двајца загинати и тројца повредени

Од:

Двајца возачи загинале, еден пешак е тешко повреден, а две лица се здобиле со полесни повреди во пет од вкупно девет сообраќајки регистрирани во изминатото деноноќие на подрачјето на СВР Скопје.

Полицијата исклучила од сообраќај еден возач почетник и 13 лица пред да се стекнат со право на управување моторно возило, како и 17 нерегистрирани и четири технички неисправи возила.

Изречени се 80 мерки за непрописно паркирање, а „пајакот“ подигнал 49 возила.

Сообраќајната полиција санкционирала и осум возачи кои поминуваат на крстосница на црвено светло, седум кои не дале првенство на минување на пешаци на обележан пешачки премин, шест лица за неносење заштитен шлем, четворица за неносење сигурносен појас, 11 за зборување на мобиле…

Би можело да ве интересира

Четири лица потешко повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска

Казнети 19 пијани возачи и 34 за пречекорување на брзината

Ана Ололовска

Полицијата во Скопје казнила 17 возачи кои возеле побрзо и 10 кои биле под дејство на алкохол

Ана Ололовска

Извршен увид на железничкиот премин во Прилеп каде воз удри во автомобил

Ана Ололовска

Изминатото деноноќие 14 сообраќајки во Скопје, 10 лица лесно повредени

Ана Ололовска

Двајца потешко и девет полесно повредени во сообраќајки во Скопје

Ана Ололовска