Во Скопје уште девет жртви на Ковид-19, само еден од починатите имал над 70 години

Од:

Во Скопје во изминатите 24 часа починале уште деветмина пациенти на кои им била дијагностицирана инфекција со коронавирусот, а само еден од починатите имал повеќе од 70 години, покажуваат податоците на здравствените власти.

Луѓето кои починале од Ковид-19 во главниот град во изминатото деноноќие биле на возраст од 46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 61 и 64 години, соопшти Министерството за здравство.

Во Скопје од последниот дневен пресек се забележани нови 472 случаи на лица заразени со опасниот вирус, а оздравеле 560 пациенти, па бројот на активни случаи во главниот град се намали, но и натаму е над 10.000 (10.039).

Најмногу активни случаи на Ковид-19 во Скопје има во општината Гази Баба (1.488), а следи Аеродром со 1.460.

Еве како се распределени активните случаи по општините во Скопје и околината:

• Чаир – 632
• Гази Баба – 1488
• Аеродром -1460
• Карпош – 1166
• Центар – 1142
• Кисела Вода – 1235
• Ѓорче Петров – 877
• Бутел – 573
• Шуто Оризари – 211
• Студеничани – 50
• Сарај – 159
• Арачиново -33
• Илинден – 247
• Сопиште – 63
• Чучер Сандево – 98
• Петровец –131
• Зелениково -85
• Странец – 181
• Нераспределен- 208

Би можело да ве интересира

22 нови пациенти во ковид центрите во Скопје

Катерина Павлова-Николовска

9985 активни случаи на Ковид-19 во Скопје, 16231 во цела држава

Катерина Павлова-Николовска

403 новозаразени со коронавирус, починале десет лица

Жарко Настоски

Бројот на оздравени ковид пациенти во гевгелиско со растечки тренд

Ана Ололовска

Над илјада матични доктори не можеа да учествуваат во дискусијата за Ивермектин со Докиќ, програмот дозволува сто корисници

Кристијан Ландов

Во ковид центрите во државата се лекуваат 700 пациенти, слободни 560 кревети

Ана Ололовска