Во Скопје санкционирани 193 возачи, 29 биле без возачка дозвола

Од:

На територијата на град Скопје вчера се изречени вкупно 193 сообраќајни мерки, меѓу кои 29 за возење без возачка дозвола, 24 за непочитување на брзина на движење, како и осум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Од МВР денеска информираа дека се изречени и 10 санкции за користење на мобилен телефон, седум за возење под дејство на алкохол, пет за некористење сигурносен појас, четири за минување на затворен семафор (црвено светло), пет за прекршоци што ги чинат пешаците, четири санкционирани мотоциклисти и 44 казни за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, соопштија од МВР и апелираат да се почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Би можело да ве интересира

Полицијата санкционира 69 возачи во Лисиче, 11 за користење мобилен телефон

Ана Ололовска

217 сообраќајни прекршоци во Скопје

Ана Ололовска

152 санкционирани возачи во Скопје, 19 за брзо возење

Ана Ололовска

Во Скопје казни за 122 возачи, 37 за брзо возење

Ана Ололовска

МВР: 175 санкции за брзо возење на автопат Скопје-Гевгелија и магистралата Градско-Прилеп

Ана Ололовска

Санкционирани 163 возачи во Скопје, 75 за брзо возење

Ана Ололовска