Во Скопје санкционирани 149 возачи, 52 за брзо возење

Од:

При засилена акциска контрола во областа на сообраќајот, на територијата на град Скопје вчера се изречени вкупно 149 мерки, од кои за возење повеќе од дозволената брзина 52.

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, 14 санкции се за возење без возачка дозвола, 18 за управување под дејство на алкохол, шест мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, две санкции за користење на мобилен телефон и три санкции на минување на затворен сигнал – црвено светло.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот.

Би можело да ве интересира

115 санкции за брзо возење

Ана Ололовска

138 сообраќајни прекршоци во Скопје, 21 за брзо возење

Ана Ололовска

138 санкции за брзо возење

Ана Ололовска

166 санкционирани возачи во Скопје, 29 за брзо возење

Ана Ололовска

230 санкции за брзо возење

Ана Ололовска

181 санкционирани возачи во Скопје, 39 во алкохолизирана состојба

Ана Ололовска