Во Скопје казни за 122 возачи, 37 за брзо возење

Од:

Изречени се вкупно 122 сообраќајни мерки вчера на територијата на град Скопје во рамки на засилените акциски контроли. За возење повеќе од дозволената брзина изречени се 37 казни, шест за возење без возачка дозвола, четири санкции за возачи на мотоцикли и пет за непочитување на првенство на минување.

Од МВР информираат дека се изречени и 15 санкции за користење мобилен телефон, четири за минување на затворен сигнал (црвено светло), четири за некористење сигурносен појас и 25 санкции за непрописно паркирани возила.

Најавуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Би можело да ве интересира

Со такси лани превезени над 11 милиони патници

Ана Ололовска

Скопската собраќајна полиција изрече 122 прекршоци, 51 за брзо возење

Ана Ололовска

За три месеци во Тетово изречени 563 казни за возење без положен возачки испит и немање дозвола

Ана Ололовска

На автопатот Скопје – Велес вчера изречени 44 санкции за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 282 возачи на мотоцикли, 169 од нив не користеле кацига

Ана Ололовска

Во Скопје вчера 148 сообраќајни прекршоци, 45 санкционирани мотоциклисти

Ана Ололовска