Во Скопје изречени 152 сообраќајни прекршока, 45 за брзо возење

Од:

На територија на Град Скопје во текот на вчерашниот ден во акциски контроли во областа на сообраќајот изречени се вкупно 152 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 45 санкции, 11 за возење без возачка дозвола, шест за возење под дејство на алкохол, осум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, изречени се четири мерки за неносење на сигурносен појас, една за минување на црвено светло, четири за возач почетник, 15 за прекршоци што ги чинат пешаците, 43 за непрописно паркирање.

-Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

СВР Тетово изрече 31 санкција за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 94 возачи во Скопје

Ана Ололовска

Изречени 154 казни на возачи во Скопје

Ана Ололовска

Повеќе сообраќајни казни во Тиквешијата годинава, помалку несреќи и жртви

Ана Ололовска

Санкционирани 166 возачи во Скопје, 31 за брзо возење

Ана Ололовска

Санкционирани 196 возачи за брзо возење

Ана Ололовска