Во Скопје и во Тетово се најголемиот број активни случаи на Ковид-19 во земјава

Од:

Повторно зголемување на бројките на новодијагностицирани пациенти со Ковид-19 се бележи во текот на вчерашниот ден. Од направени 5.315 тестирања, регистрирани се 81 нови случаи на Ковид-19. На Инфективната клиника се лекуваат околу 15 пациенти.

Во зависност од моменталната состојба, здравствените власти ќе разговараат и за евентуални рестриктивни мерки, прво насочени кон оние кои не се вакцинирани. Постои можност да се оди по примерот на некои други земји во делот на ограничување на влезот во затворени простории, поточно, да се бара задолжителна потврда за вакцинација.

Министерството за здравство вчера оцени дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.380 бројката на оздравени пациенти е 150.362, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 525.

Најголем дел од активните случаи се во Скопје – 171, потоа Тетово 135, Куманово – 59, Гостивар – 36.

Би можело да ве интересира

29 починати и 561 новозаразени од Ковид-19

А1он

Двегодишно дете со низа тешки заболувања почина од Ковид-19

А1он

МЗ: Во средата и во текот на вчерашниот ден, аплицирани се вкупно 22.581 вакцини

А1он

Од октомври нова мерка – ќе се бара потврда за две дози вакцина

Царовска: Состојбата во училиштата стабилна

Катерина Павлова-Николовска

Од почетокот на пандемијата во земјава од Ковид-19 заболеле повеќе од 185 илјади граѓани, починати се 6.367 лица

Катерина Павлова-Николовска