Во Скопје, Битола и во Прилеп има најмногу активни случаи на Ковид-19

Од:

За 6,1 отсто се помалку новозаразени со Ковид-19 од 22 до 28 ноември во однос на претходната недела. Намалување на бројот на заболени имало кај сите возрасни групи, според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје. Најголем дел од дијагностицираните, односно 23,1 проценти, се повозрасни од 60 години, а најмалку (4,3 отсто) се регистрирани кај децата до девет години.

Во наведениот период биле направени 18.781 тест, што е 5,1 отсто помалку во однос на претходната недела, и од нив позитивни биле 2.751 од 35 градови. Речиси половина (46,5 отсто) се од Скопје, а највисока неделна инциденца е регистрирана во Берово, 389,6 на 100 000 жители. Во текот на минатата недела пријавени биле и 44 реинфекции, што е за 10,2 отсто помалку во однос на претходната недела.

Пријавени биле 98 смртни случаи во 24 градови, додека во претходната недела имало 91 смртен случај во 21 град. Статус оздравени стекнале 2..829 кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Во 22 града во државава има намалување на инциденцата во последните 14 дена во споредба со претходните 14 дена, а најзабележително е намалувањето во Пробиштип. Во 10 градови, пак, е забележано зголемување на инциденцата во последните 14 дена.

Во статистиката вчера за изминати 24 часа беа евидентирани 460 нови случаи, 543 оздравени пациенти и седум починати во едно деноноќие, како и дополнително пет со датум на смрт од 2. октомври до 27 ноември 2021.

Активни случаи во земјава има 8.001, од кои 3.797 во главниот град. Трицифрени активни имаат уште 13 градови, а четири од нив со повеќе од 300: Битола (623), Прилеп (423), Велес (326) и Кавадарци (305).

Би можело да ве интересира

19 починати и 2.019 новозаразени со Ковид-19

А1он

Нов црн рекорд во Македонија: 2.341 новозаразен од Ковид-19 и 26 починати

А1он

МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот Пецаков, не се самоизолирал по тестирање за Ковид-19

Маја Илиевска-Пачемска

Координативниот кризен штаб за справување со Ковид-19 препорача да се скрати изолацијата од 10 на 7 дена

Ана Ололовска

Минатата недела регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи, најмногу од Скопје

Ана Ололовска

Министерство за здравство: Валиден е позитивниот тест на градоначалникот Пецаков

Маја Илиевска-Пачемска