Во Скопје 227 нови случаи на Ковид-19, Аеродром и Центар со најмногу заразени во моментов

Од:

Скопје во последните 24 часа се забележани 227 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, информираат здравствените власти.

Во главниот град има вкупно 2.751 активен случај на болеста. Аеродром и натаму е скопската општина со најмногу лица заразени во моментов – 552, а следуваат Центар со 454 и Карпош со 446 активни случаи.

Еве ја распределбата на активните случаи по општините во Скопје и околината заклучно со денеска:

• Чаир – 123

• Гази Баба – 307

• Аеродром – 552

• Карпош – 446

• Центар – 454

• Кисела Вода – 310

• Ѓорче Петров – 220

• Бутел – 113

• Шуто Оризари – 16

• Студеничани – 5

• Сарај – 16

• Арачиново – 9

• Илинден – 44

• Сопиште – 22

• Чучер Сандево – 10

• Петровец –19

• Зелениково – 9

• Странец – 12

• Нераспределен- 64

Би можело да ве интересира

Од понеделник 12 лекари и 20 медицински сестри ќе ги засилат воените екипи кои помагаат во здравство, најави Шекеринска

Ана Ололовска

Филипче: Се отвора ковид центарот на Клиниката за уво, нос и грло

Ана Ололовска

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 836 пациенти, има слободни кревети

Ана Ололовска

Во штипскиот Ковид центар 28 пациенти се на кислородна поддршка

Ана Ололовска

Во ковид – центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 43 пациенти, вкупно се лекуваат 478

Ана Ололовска

Брзи тестови за Ковид-19 и во Кочани, Кавадарци, Велес, Куманово, Битола и Делчево

Ана Ололовска