Во Штип гореше кров и таван на куќа

Од:

Изгоре кровна конструкција и тавански дел на куќа во штипската населба Сењак. Штипските пожарникари се уште се на терен и го догаснуваат огнот. Заменик командирот на ТППЕ-Штип, Богданчо Зарков вели дека дојавата за пожарот била околу 15 часот.

-Интервениравме со четири возила и 12 пожарникари, а имаше и допун на вода. Гледаме дека се уште се гасни пожарот ?Да моментално го догасуваме кровот, со тоа што нема човеќки жртви, но има материјална штета, којашто е малку поголема. Човечките ресурси се во ред, нема повредени, вели Зарков.

Пристигна и брза помош на лице место, бидејќи при гаснењето на пожарот се повредил пожарникар, но како што вели Зарков пожарникарот е со полесни повреди, по што тимот на брзата помош си замина. Како настанал пожарот ќе се утврди по извршениот увид од страна на полицијата, која беше на лице место.

– Првичните информации се уште ги немаме, тоа ќе го кажат надлежните за таа работа, вели Зарков.

Штипските пожарники во рок од два дена интервенираа на два поголеми пожара, пред два дена имаа интервенција на штала во село Лакавица, а во опасност била и куќа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Загина жена, а најмалку 17 лица се повредени во пожар во зграда во Рим

Горан Наумовски

Повредениот во сообраќајката кај Штип кој беше пренесен во Скопје е во стабилна состојба

Во пожар целосно изгоре семејна куќа во Кочани

(ВИДЕО) Ангелов: Постои опасност да паѓаат бетонски парчиња, мостот кај „Ист Гејт“ ќе биде затворен додека не се санира

Орце Костов

(ВИДЕО) Поради пожар под мостот „Беласица“, сообраќајот пренасочен по другите улици

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Трагедија во Турција: Изгоре жена која беше на одмор, пожарот избувна среде ноќ, не успеа да побегне