Во шест македонски градови има повеќе од 100 активни случаи на Ковид-19

Од:

По Скопје, каде се регистрирани околу една третина од вкупниот број на пациентите активно заразени со коронавирус во земјава, уште во пет македонски градови бројката на активни случаи е поголема од 100 покажуваат последните податоци на Министерството за здравство.

Во Куманово се забележани 176, во Тетово 172 активни случаи, во Кочани 140, во Прилеп 122, а во Гостивар 110, соопштија здравствените власти.

Градови со најмалку активни случаи на Ковид-19 се Кратово со еден и Крушево и Неготино со по тројца пациенти заразени во моментов.

Во Македонија има 2.200 активни случаи на болеста, а 626 од нив се во Скопје. Еве како се распределени активните случаи во главниот град и околните општини:

• Чаир – 64
• Гази Баба – 76
• Аеродром – 96
• Карпош – 67
• Центар – 96
• Кисела Вода – 61
• Ѓорче Петров – 42
• Бутел – 30
• Шуто Оризари – 18
• Студеничани – 9
• Сарај – 12
• Арачиново – 6
• Илинден – 24
• Сопиште – 3
• Чучер Сандево – 5
• Петровец – 6
• Зелениково – 1
• Странец – 9
• Нераспределен-1

Би можело да ве интересира

Коцевски: Состојбата со Ковид-19 во Велес и велешко е алармантна

Ана Ололовска

Промовирана иновација на нов вид заштитна маска за заштита од Ковид-19, која е безбедна сто проценти

Ана Ололовска

Филипче: Од почеток на ковид кризата, од опозицијата не видовме ништо друго освен опструкции и критики

Ана Ололовска

Полската болница зависи од потребите и плановите на МЗ, МО и Армијата се на располагање, вели Шекеринска

Ана Ололовска

777 санкции за неносење заштитна маска

Ана Ололовска

На сила нови ковид мерки, Филипче порача дека состојбата е сериозна и дека болничките капацитети се исполнуваат

Ана Ололовска