Во Прилеп почина 73-годишен пациент од Ковид-19

Од:

Во Прилеп е регистриран еден новозаболен од коронавирусот, а еден пациент на 73-годишна возраст почина.

Две лица оздравеле од оваа заразна болест.

Бројот на активни случаи со Ковид-19 изнесува 29.

Од нив, 21 лице се наоѓа на домашно лекување, тројца се хоспитализирани во инфективното одделение во градската болница „Борка Талески“, а петмина се на лекување во Клиниката за инфективни болести и во Градската општа болница „8-ми Септември“ во Скопје.

Во самоизолација се наоѓаат 42 лица.

Поради неносење заштитни маски, на 18 граѓани им се изречени прекршочни пријави.

Би можело да ве интересира

Околу 5.000 лица кои се во самоизолација во домашни услови треба да се пријават за гласање

А1он

Филипче: Можно е пак да се воведат мерки на границите

А1он

Четворица анестезиолози се јавиле да ги менуваат колегите кои си дале отказ од „8 Септември“

Маја Илиевска-Пачемска

Филипче: Кризата со коронавирусот повторно ескалираше насекаде на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во просек, 13 отсто од тестираните за Ковид-19 се позитивни, неделно се прават 8.000 тестови

Искра Манојлоска

ВИДЕО: Најмногу од заразените и починатите во минатите две недели се лица над 60 години

Искра Манојлоска