Во МВР заразени со коронавирус се 344 вработени, најголем дел се во БЈБ

Од:

Во Министерството за внатрешни работи, инфицирани со коронавирус се 344 вработени. Сите инфицирани се од различни организациски единици при министерството. Најголем дел од активните случаи се во рамки на Бирото за јавна безбедност. Поради контакт со заразено лице, решение за самоизолација од Државниот здравствен и санитарен инспекторат имаат 302 вработени.

„Во рамки на организационите единици од активните случаи: 67 лица се вработени во службите при МВР, 87 во рамки на Бирото за јавна безбедност, 3 лица во РЦ за ГР Југ, 19 во РЦ за ГР Север, 3 во РЦ за ГР Исток, 8 во РЦ за ГР Запад, 83 во СВР Скопје, 13 во СВР Охрид, 14 во СВР Битола, 9 во СВР Штип, 18 во СВР Велес, 1 во СВР Куманово, 9 во СВР Струмица и 10 лица во СВР Тетово“, велат од МВР за „А1он“.

Заболен со коронавирусот беше и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Тој беше хоспитализиран во Инфективната клиника во Скопје. Од пред две недели, тој е пуштен на домашно лекување.

„Бескрајно сум им благодарен на нашите здравствени работници кои ми помогнаа мене, а им помагаат и на илјадници други наши сограѓани за да се справиме со коронавирусот. Тие се нашите херои“, објави Спасовски минатата недела.

Инаку, вчера беа регистрирани 1198 нови случаи на ковид-19. Од нив, најголем дел, односно 572 се од Скопје.

Би можело да ве интересира

403 новозаразени со коронавирус, починале десет лица

Жарко Настоски

ВИДЕО: При претрес во Синѓелиќ пронајдени 10 килограми марихуана, хашишово масло, пиштол и куршуми

Ана Ололовска

Бројот на оздравени ковид пациенти во гевгелиско со растечки тренд

Ана Ололовска

Ангеловски: МВР работи на расчистување на случајот со палењето на бугарското знаме во Вевчани

Ана Ололовска

Над илјада матични доктори не можеа да учествуваат во дискусијата за Ивермектин со Докиќ, програмот дозволува сто корисници

Кристијан Ландов

Во ковид центрите во државата се лекуваат 700 пациенти, слободни 560 кревети

Ана Ололовска