Во Крушево викендов за првпат пливачки маратон „Тоше Проески“

Од:

На 9-ти август во 11 часот на Крушевско Езеро за првпат ќе се одржи маратон во пливање во должина од 2,5 км, во организација на пливачкиот клуб Вардар 2018 и со поддршка на општина Крушево. Маратонот го носи името на Тоше Проески.

Организаторите велат дека се надеваат на успешен маратон, кој ќе стане традиција во нашата земја.

„Ова е нова атракција во Крушево, нова причина многу туристи да дојдат тука. Крушевското Езеро е особено популарно откако се асфалтира патот до него и секојдневното одржување на патеките за трчање и возење велосипед носи многу луѓе тука. Ги поканувам сите да не посетат за Манифестацијата НКС „Десет дена Крушевска Република и воедно да го проследат овој нов тип на настан во Крушево во недела“, вели градоначалникот на општина Крушево, Томе Христоски.

Би можело да ве интересира

Националната конференција „Град пријател на младите“ во Крушево

Ана Ололовска

На последниот ден како премиер, Спасовски во Крушево отвори турнир во скијање со ролерки

А1он

Фатениот разбојник однел 21.000 евра од банката во Крушево, одреден му е притвор

А1он

51-годишен крушевчанец уапсен за грабежот во Уни банка во градот

А1он

Мисовски: Илинден е концептот кој обединува и гарантира заедничка и просперитетна иднина

А1он

Коњаниците од Лисиче се степале со крушевчанец на Мечкин камен

Искра Манојлоска