Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 27 пациенти

Од:

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 27 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 254 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Во последното деноноќие, на интерните клиники имало 10 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 9 нови приеми на пациенти и 3 на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле биле примени 5 пациенти, информира Министерството за здравство.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 23 оздравени пациенти.

Во моментов на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 20 пациенти, на Клиниката за неврологија 13 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 28 пациенти со симтоми на корона вирусот.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 76 болни, а на Клиниката за инфективни болести лежат 90 пациенти, додека во Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 26 пациенти. На ГАК има една хоспитализирана ковид позитивна пациентка.

Вкупно 254 пациенти потврдени и сомнителени за Ковид-19 се лекува на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка, соопштува МЗ.

Бројот на приеми во изминативе денови е стабилен и утрово до 8 часот имало 95 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка, велат од Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

За вакцинација и натаму ќе се пријавува преку матичните лекари, вели Филипче

Жарко Настоски

554 новозаразени со коронавирус, починале осуммина пациенти

Жарко Настоски

На инфективните оддели низ земјава се лекуваат 675 пациенти со Ковид-19

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 33 пациенти

Ана Ололовска

401 санкција за неносење маска

Ана Ололовска

Една година по првиот случај, пандемијата со Ковид-19 не стивнува

Ана Ололовска