Во Кичево семинар за говорот на омраза на спортските терени

Од:

Во Кичево денеска се одржа семинар на тема „Говор на омраза на спортските терени“ со поддршка на мисијата на ОБСЕ во Скопје, а го реализираше Центарот за интеркултурен дијалог „Без омраза“.

dobivaj vesti na viber

Презентирана беше кампањата без омраза и имаше предавањето од учесниците од Центарот за интеркултурен дијалог на тема „Што се подразбира под говор на омраза на спортските терени“.

– Денес во Кичево пред спортските работници зборувавме како поефикасно да го отстраниме говорот на омраза на спортските терени. Секако, се потрудивме сите заедно да размениме искуства особено оние позитивни како би биле поефикасни за да ја подобриме состојбата на спортските терени, изјави координаторот на овај проект Флорим Реџепи.

Тој истакна дека зборувале и за идните чекори кои треба да ги преземат сите заеднички.

Би можело да ве интересира

Пијан мотоциклист запрен во Кичево, измерени 3,15 промили

А1он

Охриѓанката која повика да се запалат Евреите ќе одговара кривично за ширење расизам и ксенофобија

Кристијан Ландов

Бесими: Целосно обезбедени средства за реализација на автопатската делница од Коридорот 8, Букојчани – Кичево

А1он

Сите села во Кичевско добија струја, тешко проодни патиштата до осум села во општината

Ана Ололовска

Извршена контрола врз 36 автобуси што вршат превоз на патници во кичевско, кај четири констатирани недостатоци на опрема

А1он

Почетокот на театарскиот фестивал „Ускана фест“ се одлага за 5 декември

А1он