Во јули и август санкционирани 1.529 мотоциклисти, 326 немале возачка

Од:

Секторот за сообраќајни работи во Одделот за униформирана полција при Бирото за јавна безбедност, во координација со организационите единици за контрола и регулирање на сообраќајот на територијата на државата во текот на јули и август 2020 година констатира 1.529 прекршоци сторени од лица кои управувале мотоцикли.

dobivaj vesti na viber

Од МВР информираат дека од констатираните 1.529 прекршоци, 326 учесници управувале со мотоцикл пред да се стекнат со право за управување (без возачка дозвола), 154 учесници управувале со нерегистрирани и со измината важност на регистрација на мотоциклот, 855 учесници не користеле заштитен шлем (кацига), а констатирани се и 121 други прекршоци направени од страна на оваа категорија учесници во сообраќајот.

Од МВР соопштуваат дека при контролите задржани се 23 мотоцикли за утврдување на техничка исправност, при што кај 12 мотоцикли се откриени технички недостатоци, а еден мотоцикл е привремено задржан, кој е предмет на сомнение за сторено кривично дело.

Би можело да ве интересира

Приведен бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор над десет години

Ана Ололовска

Повредени малолетник и 22-годишник по пад од мотор

Претрес во гостиварско, приведен дилер

Ана Ололовска

Приведен дилер во центарот на Скопје

Ана Ололовска

Приведен криумчар на мигранти

Ана Ололовска

Приведен прилепчанец баран со потерница

Ана Ололовска