Во Домот за стари лица во Радовиш седум штитеници и тројца вработени инфицирани од коронавирус

Од:

Седум штитеници од Домот за стари лица во Радовиш и тројца вработени се позитивни на Ковид-19, информира директорката на Центарот за јавно здравје од Штип, д-р Марија Димитрова.

-Штитениците се хоспитализирани, а ние доставивме предлог до Комисијата за заразни болести Домот во Радовиш да биде ставен под карантин. Според нашите анализи заразата најверојатно е донесена од надвор, рече директорката Димитрова.

Инаку, во Радовиш заклучно со вчера се регистрирани 19 активни случаи на инфицирани со коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Сведоштво на семејството на 22-годишникот кој почина од корона: Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород

Кристијан Ландов

15 починати лица и 227 нови случаи на Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Повеќе од 10 проценти позитивни од тестираните на Ковид-19

482 нови случаи на Ковид-19, вкупно починати 17 лица

Катерина Павлова-Николовска

Бројот на починати од Ковид-19 во земјава надмина 7.000

Четворица починати и 411 новозаразени од Ковид-19

А1он