Во близина на Штип фатени 17 мигранти

Од:

Во близина на Штип утринава откриени се 17 мигранти.

Портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова потврди дека мигрантите, кои нелегално се движеле во близина на Штип се фатени од страна на полициските службеници на Регионалниот центар-Исток и се однесени во прифатниот ценатар во Гевгелија.

Мигрантите утринава се забележани во неколку групи во близина на градските гробиша во Штип и во близина на регионалниот пат Штип-Радовиш.

Тоа не е случај на криумчарење на мигранти, односно не се движеле со помош на шверцери.

Во рок од осум дена ова е трет случај на фатени мигранти во близина на Штип. Во првиот случај се фатени 40 мигранти, кај штипското село Лакавица, вториот случај беше на 1 март во недела, кога полицијата и Регионалниот центар Исток во близина на штипската населба Три Чешми во камион фатија 78 мигранти, а двајцата шверцери беа лишени од слобода. Во рок од осум дена во близина на Штип се фатени вкупно 135 мигранти.

Би можело да ве интересира

Значително намалени бегалските бранови на грчките острови

Жарко Настоски

Нови лист“: Случувањата околу Северна Македонија се огледало на реалноста во ЕУ

Во Приштина уапсен мигрант од Мароко осомничен за убиство во Сараево

Жарко Настоски

Стопанска комора Македонија – Турција донираше 10 лап-топ компјутери на Основното училиште „Тефеjуз“ во Скопје

Се преврте брод со мигранти крај шпанскиот брег, загинаа најмалку осуммина луѓе

Жарко Настоски

Груби во Приштина: Во јануари заедничка седница на владите на Северна Македонија и Косово