Во Битола приведена скопјанка барана со шест потерници за осумипол годишна казна затвор

Од:

Денеска (21.11.2023) околу 17 часот полициски службеници од Оперативен тим Потраги при СВР Скопје во координација со Отсекот за компјутерски криминал при СВР -ОКП Охрид на ул.„Ружа Делчева“ во Битола ја лишија од слобода Р.С. (44) од Скопје, лице барано по шест централни потерници од МВР, по наредба на Основен кривичен суд Скопје и ОЈО Скопје за затворска казна од осум години и шест месеци. При претресот во домот на Р.С. пронајдени се предмети кои потекнуваат од кривични дела, како и предмети кои ќе помогнат во расчистување на претходно пријавени кривични дела во врска со чл.247, чл.149 и чл.251 од КЗ на РСМ. Р.С. ќе биде предадена на КПУ- Идризово за издржување на затворската казна.

Би можело да ве интересира

Приведени три лица во дебарско, затекнати при незаконит лов

А1он

Тројца изнесени со лисици, дел не се појавиле на работа – апсења за скандалот Онкологија

Анита Петровска Рајковиќ

Уапсен поранешниот директор на Онкологија Нино Васев

Орце Костов

Советник во Шуто Оризари од Алијансата за Албанците дел од криминалната група на Шеваљ Муареми

Струмичанец нападнал и ограбил сограѓанин

А1он

Приведен триесет и едногодишник, признал дека извршил седум кражби

А1он