Во 20 градови забележани новозаразени со коронавирус, само Пехчево без активни случаи

Од:

Во дури дваесет македонски градови во изминатите 24 часа се регистрирани нови случаи на Ковид-19,  а Пехчево сега е единствениот град во кој нема активни случаи на болеста, покажуваат податоците на здравствените власти.

Во Скопје, во изминатите 24 часа се забележани 65 новозаразени,  а во главниот град има 1.305 активни случаи. Министерството за здравство веќе два дена во дневните информации не ја објавува дистрибуцијата на активните случаи по скопските општини.

Поголем број на новозаразени е регистриран и во Штип (21), Гостивар и Куманово (по 14), Тетово и Велес (по 12).

По Скопје, најголем број на активни случи има во Штип (392), Гостивар (313), Куманово (267), Тетово (208), Струга (195), Дебар (125), Свети Николе (121) и Кичево (115).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира само 15 оздравени пациенти од: Велес (2), Битола (6), Демир Хисар (1), Македонски Брод (1), Кичево (3), Ресен (2).

Би можело да ве интересира

Воспитувачки заразени со коронавирус во тетовска градинка, група деца во изолација

А1он

Најмногу увезени случаи на коронавирус во земјава има од Албанија и Србија

Маја Илиевска-Пачемска

Протоколот за едукативните центри денеска на Влада, за игротеките готов до следниот состанок на Комисијата

Ана Ололовска

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Ана Ололовска

Аеродром и Центар со најмногу активни случаи на коронавирус меѓу скопските општини

Ана Ололовска

88 нови случаи на Ковид-19, починати се 5 лица

Ана Ололовска